محتوای بی محتوا

جمعه 12 اردیبهشت 1393

توی این زمان سیزده چهارده ساله که از اینترنت استفاده می‌کنم اینترنت تغییرات زیادی به خودش دیده و به طور کل با روزهای اول قابل مقایسه نیست. یکی از این تغییرات افزایش فراتر از انتظار محتوای روی اینترنته وب‌سایت‌های زیادی راه‌اندازی شدند و سرویس‌های زیادی در حال ارائه هستند. برای مثال همین الان که دارم این مطلب رو می‌نویسم در هر ثانیه چیزی حدود صد و پنجاه میلیون ایمیل ارسال می‌شه و یا بیش از ده میلیون ویدیو روی وب‌سایت یوتیوب به اشتراک گذاشته می‌شه. برای اینکه ببینید تو یک ثانیه چه اتفاقاتی روی اینترنت در حال وقوع هست اینجا کلیک کنید.

با تمام مشکلات دسترسی به اینترنت توی ایران، محتوای پارسی، حجم قابل توجهی از اطلاعات به اشتراک گذاشته شده رو به خود اختصاص داده. اوایل که تنها چند تا سایت ایرانی از جمله 'روزی' و 'بدهی' و … شناخته شده بود که اون سایت‌ها هم مفید‌ترین اطلاعاتش فالگیری آنلاین و جوک بود. با عمومی‌تر شدن اینترنت و ساده‌تر شدن توسعه وب محتوای پارسی گسترش پیدا کرد. البته ناگفته نماند که بیشترین کاربرد اینترنت مربوط می‌شد به یاهو‌مسنجر و گپ‌و‌گفتگوی آنلاین و اون‌ هم نه برای ارتباط با دوستان و خانواده بلکه بیشتر به منظور پیدا کردن دوستان جدید.به مرور وب‌سایت‌های بیشتر و بزرگتری راه‌اندازی شدند، کاربرها به شبکه‌های اجتماعی رو آوردند اما این محتوا دقیقاً شامل چه چیزی می‌شه؟ متأسفانه هر‌چی گشتم اطلاعات آماری در رابطه با محتوای پارسی پیدا نکردم اما چیزی که به طور روزمره می‌بینیم جای یه کمی تأمل داره. چند سال پیش یک مقاله فنی کوتاه نوشته بودم و اون رو روی اینترنت به اشتراک گذاشتم و چند روز بعد به طور اتفاقی روی گوگل دنبالش گشتم و نتیجه برام جالب بود وب‌لاگ‌های زیادی بودند که بدون در نظر گرفتن حق‌انتشار، مطلب رو ارائه کرده بودند که اتفاق جدیدی توی فرهنگ وب ایران نیست و از اون جالب‌تر این بود که یک‌سری از دوستان لطف داشتند و مطلب رو به نام خودشون منتشر کرده بودند.حتی اگر حق‌ناشر رو نظر نگیریم آیا بهتر نیست به جای کپی کردن‌های بیهوده به اون مطلب لینک بدیم؟ اما فقط مشکل ما کپی‌برداری از مطالب یا ظاهر وب‌سایت‌ها نیست.

به عقیده من رشد محتوای پارسی روی اینترنت رشد سالمی نداره البته منظورم این نیست که محتوای زبان‌های دیگه بدون نقصه اما شاید بد نباشه که تصمیم بگیریم با یک‌سری کار‌های ساده کمک کنیم برای نسل‌های بعدی اطلاعات مفید‌تری ایجاد کنیم. برای مثال حقوق ناشر رو محترم بشمریم، فعالیتمون رو روی ویکی‌ها بیشتر کنیم، به جای تلاش برای کلک زدن به موتور‌های جستجو سعی کنیم، وب‌لاگ یا وب‌سایت شخصی خودمونو با این موتور‌ها هماهنگ کنیم، با معرفی کردن وب‌سایت‌های مفید از این وب‌سایت‌ها حمایت کنیم و …مسابقات روبوتیک ایران

جمعه 22 فروردین 1393

ماه گدشته فرصتی شد تا بعد از مدت‌ها دوباره همکاری کوچیکی با یک گروه‌ روبوتیک دانشگاهی داشته باشم. این گروه روی یک روبوت ساده مین‌یاب خودکار و با هدف مسابقات ایران اوپن تلاش می‌کرد.

مسابقاتی که امسال از ۲۰ فرودین شروع شده و در حال حاضر که این مطلب می‌نویسم هم ادامه داره. اما متأسفانه روال کاری این تیم مشکلات زیادی داشت که باعث شد تصمیم به نوشتن این مطلب بگیرم که این مشکلات تقریباً بین بیشتر تیم‌ها مشترکه البته یکی دو تا دانشگاه هم هستند که با جدیت کار می‌کنند و خوب هم نتیجه می‌گیرند اما همچنان روبوتیک دانش‌آموزی و دانشجویی ما با روبوتیک صنعتی فاصله زیادی داره و با وجود این همه گروه‌های فعال در این زمنیه ما باز هم به تولیدات روبوتیک کشورهای دیگه وابسته هستیم.

این مطلب خلاصه اصلی‌ترین مشکلات گروه‌های مختلف روبوتیکی بوده که کارشون رو از نزدیک دیدم البته این موارد بیشتر مربوطه می‌شه به تیم های دانشجویی چون تا امروز بیشتر با این گروه‌ها همکاری داشتم. بین مطالب سعی کردم راه‌حل‌هایی که به نظرم می‌تونه مفید باشه بنویسم امیدوارم شناخت این مشکلات باعث بشه توی کارهای گروهی مشابه مشکلات کمتری داشته باشیم.

انحصارسازی اطلاعات

یکی از نکاتی که واقعاً عجیبه بسته بودن و مخفیانه کارکردن این گروه‌هاست، با این که اسم این مسابقات ایران‌اوپن هست اما هیچ جای رسمی و به درد بخوری وجود نداره که بشه از اطلاعات دقیق تیم‌های سال‌های قبل رو بررسی و مطالعه کرد. هر گروه با مخفی نگه داشتن نحوه کارکرد، نقشه‌ها، کدهای روبوت داخل گاوصندوق سعی داره تا شاید یک سال بعد از این مطالب استفاده کنه!

اما نتیجه کار کردن با این روش چیزی نیست جز تکرار و تکرار. نیاز به توضیح نداره که اگر یک تیم تازه کار بتونه از تجربه سال‌های قبل سایر گروه‌ها، خصوصا نفرات برتر مسابقات استفاده کنه چه تأثیری توی رقابت خواهد داشت.

عدم مدیریت زمان و برنامه‌ریزی دقیق

توی دانشگاهها این فعالیت‌ها به نوعی فعالیت‌های فوق برنامه هستند و گاهی از اوقات هم یک سری از دانشجوها به صورت خودجوش تصمیم به راه‌اندازی گروه روبوتیک می‌گیرند و داخل برنامه اصلی دانشگاه جایی نداره. در نتیجه زمانبدی درست و دقیقی نخواهند داشت. اعضای گروه ممکنه به دلیل برنامه کلاس‌های دانشگاه جلسات منظمی نداشته باشند و یا حتی ممکنه توی فصل امتحانات فعالیت گروه به طور موقت معلق بشه.

نحوه کار این گروه‌ها بر اساس هیچ متدولوژی علمی نیست و بیشتر با روال آزمون و خطا پیش روی می‌کنند و در نهایت روز‌هایی رو برای جلسات مشخص می‌کنند که به طور معمول توی هر جلسه یکی دو نفر از دانشجوها به دلایل مطرح شده حضور ندارند.

تقسیم کار در انجام کارگروهی اهمیت زیادی داره که ممکنه به درستی انجام نشه. بهتره بسته به تخصص کارگروه‌هایی تعریف بشه و در زمان تقسیم وظایف علاوه بر در نظر گرفتن تخصص علاقه فرد مد نظر باشه و چه بهتر که افراد تیم تسک مورد علاقه خود رو انتخاب کنند.

با تمام این مشکلات میشه از یک متد علمی مدیریت پروژه کمک گرفت تا از زمان موجود، هرچقدر هم کم نهایت استفاده رو داشت.

سرپرستی نادرست

متأسفانه نه تنها توی تیم‌های روبوتیک، بلکه تو اکثر فعالیت‌های گروهی ایران فردی به عنوان مدیر در نظر گرفته می‌شه که ممکنه صلاحیت این کار رو نداشته باشه و با مسیر دادن به دیگر اعضای گروه سعی در مدیریت داره که به نوعی رابطه رئیس و کارمندی به وجود میاد.

اما این نوع پروژه‌ها به جای مدیر بیشتر به رهبر نیاز داره فردی با تجربه و انرژی که با فعالیت دقیق و بیشتر گروه رو به سمت جلو هدایت کنه.لازم نیست یکی از اساتبد و یا فرد خبره‌ای بیرون از گروه این مسولیت رو قبول کنه، افرادی که این استعداد رو دارند معمولاً توی هر گروه به راحتی قابل شناسایی هستند.

کم توجهی به تحقیق

متأسفانه دانشجوهای زیادی هستند که هنوز مفهوم دقیق تحقیق رو نمی‌دونند و گشت زدن توی اینترنت و نقل قول از وب‌سایت‌‌هایی مثل ویکیپدیا رو تحقیق می‌دونند. البته این فعالیت هم بخشی از فراید تحقیق هست اما بخش کوچکی از اون. روش تحقیق بحث مفصلیه که از حوصله این متن خارجه.

اما برای موفق در این پروژه‌ها تحقیق یکی از مهمترین مراحله که باید بسیار دقیق و با حوصله انجام بشه.

عدم مستند‌سازی

شاید خیلی از گروه‌ها روز‌های اول به طور کل به مستند سازی فکر نکنند اما بعد از مدتی فعالیت متوجه اهمیت مستندسازی خواهند شد پس چه بهتر که از ابتدای کار مستنداتی با ساختار منظم و اصولی از همه فعالیت‌های گروه از جمله صورتجلسه‌ها، توضیحات کدهای نوشته شده، نقشه‌ها و الگوهای روبوت و ...تهیه بشه. و به راحتی برای همه اعضا در دسترس باشه.

عدم تعادل تخصص

قدرت پتانسیل خیلی از گروه‌های روبوتیک در زمینه در یک زمینه برای مثال الکترونیک بیشتره و در زمینه‌های دیگه مثل نرم‌افزار و مکانیک، پروژه با حدقل دانش فنی پیشرفت داره. در صورتی که بحث نرم‌افزار و مکانیک یک روبوت هم اهمیت زیادی داره. بهتره که توی یک تیم روبوتیک افراد مختلف با اطلاعاتی در زمننه طراحی الگوریتم‌ و زبان‌های برنامه نویسی سطح پایین، میکروکنترولر و میکروپروسسور حضور داشته باشه.

کمبود بودجه مالی

هزینه‌های یک گروه روبوتیک فقط به تجهیزات و قطعات روبوت نمی‌شه، هزینه‌های زیادی مثل هزینه رفت‌وآمد، هزینه وعده‌های غذایی و ... وجود داره که باید برای آن‌ها برنامه‌ریزی داشت. کمبود بودجه مالی نباید از کیفیت کار یک گروه کم کنه و بهتره در مراحل اولیه فعالیت هزینه‌های بعدی پیش‌بینی و به صورت مستند در اختیار حامی و اسپانسر تیم قرار بگیره. متأسفانه گاهی اوقات نیازهای مالی باعث حضور اعضای اجباری در تیم‌ها شده که آسیب جدی به گروه خواهد زد.

عدم اطلاع دقیق از قوانین

با اینکه در این مسابقات هرساله قوانین به صورت عمومی در اختیار شرکت‌کننده‌ها قرار می‌گیره اما گاهی اوقات اعضای یک تیم از جزئیات و یا به‌روز‌رسانی این قوانین اطلاع ندارند که باعث میشه در زمان مسابقات نتیجه درستی نگیرند.آلبوم یادبود دیو

سه‌شنبه 19 فروردین 1393

آلبوم یادبود رانی جیمز دیو

امروز پر حرف و حدیث ترین آلبوم‌های موسیقی روی توئیتر رو مرور می‌کردم که چشمم خورد به آلبومی با عنوان “This Is Your Life” که توسط یک سری از بزرگان موسیقی راک و هوی‌متال به یاد رانی جیمز دیوُ و در حمایت از بیماران سرطانی تهیه شده. توی این آلبوم گروه‌های مختلفی از جمله متالیکا، موتورهد، اسکورپیونز و تینیشس دی همکاری کردند.

رانی جیمز دیوُ معروف به Dio یکی از بزرگترین خوانندگان سبک هوی متاله که بیشتر با گروه‌های Black Sabath و Rainbow شناخته شد. برای آشنائی بیشتر با دیوُ، علاوه بر گوش کردن به موزیک‌هاش پیشنهاد می‌کنم فیلم موزیکال و با نمک The Pick of Destiny رو هم ببینید.

روز یکشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۸۹ من برای اولین بار تونستم ویدیوی کنسرت دیو رو ببنیم و متأسفانه یکی دو روز بعد فهمیدم دقیقاً همون روز دیو در سن ۶۷ سالگی به دلیل سرطان معده فوت کرده!

امسال یه تعدادی از بزرگ‌های هوی‌متال به نوعی ادای دین کردن و یک سری از بهترین کارهای دیو رو کاور کردند که به صورت آلبوم منتشر شده، در‌آمد این آلبوم هم به نفع صندوق بیماران سرطانی دیو خواهد بود.

طراحی جلد روی آلبوم هم جالبه و عکس افرادی که توی اجرای آلبوم شرکت داشتن کنار هم قرار گرفته و البته با حضور دیوُ !

این آلبوم از تاریخ ۱۲ فروردین ۱۳۹۴ وارد بازار شده و در دسترس هست .

لیست ترک‌های آلبوم و فرد یا گروهی که ترک رو اجرا کرده :

 • Neon Knights-Anthrax

 • The Last In Line - Tenacious D

 • The Mob Rules - Adrenaline Mob

 • Rainbow In The Dark -Corey Taylor,Roy Mayorga,Satchel,Christian Martucci, Jason Christopher

 • Straight Through The Heart-Halestorm

 • Starstruck -Motörheadwith Biff Byford

 • The Temple Of The King - Scorpions

 • Egypt (The Chains Are On) - Doro

 • Holy Diver - Killswitch Engage

 • Catch The Rainbow - Glenn Hughes, Simon Wright, Craig Goldy, Rudy Sarzo, Scott Warren

 • I - Oni Logan, Jimmy Bain, Rowan Robertson, Brian Tichy

 • Man On The Silver Mountain - Rob Halford, Vinny Appice, Doug Aldrich, Jeff Pilson, Scott Warren

 • Ronnie Rising Medley (Featuring A Light In The Black, Tarot Woman, Stargazer, Kill The King) - Metallica This Is Your Life - Dio

 • Heaven And Hell - Stryper (Japanese bonus track)

 • Stand Up And Shout - Dio Disciples (Japanese bonus track)

 • Buried Alive - Jasta (Digital bonus track)Attack on Titan

چهارشنبه 13 فروردین 1393

به طور معمول اپیزود‌های اولیه هر انیمه اختصاص داده می‌شه به معرفی کاراکترهای اصلی و کلیات داستان و به همین دلیل چند اپیزود طول می‌کشه تا جذب داستان بشیم. اما می‌تونم بگم اولین انیمه‌ای که از همون اول واقعاً جذبم کردن Attack On Titan یا Shingeki no Kyojin بود.

داستان انسان‌هایی که از ترس غول‌ها دورتادور خود دیوار کشیدند و از دنیای بیرون اطلاعات زیادی هم ندارند. داستان جذاب، تصویرسازی قدرتمند و موسیقی تاثیرگذار دست به دست هم دادند تا این انیمه به یکی از موفق‌ترین انیمه‌های اخیر تبدیل شه و علاوه بر فروش بالا جوایز زیادی هم کسب کنه. در حال حاضر از روی مانگای اصلی اون چهار بازی و یک فیلم هم ساخته شده که روی ویکیپدیا می‌تونید اطلاعات بیشتری به دست بیارید.

اما نکاتی که به نظرم جالب بود

نقشه کلی قلمروی بشریت و ساختار دیوار‌ها‌!

[Map_of_Shingeki_no_Kyojin_world]3

شهر نوردلینگن که گویا الهام بخش طراحی شهرهای این انیمه بوده :

Nördlingen

و نقاشی فرانسیسکو گویا نقاش بزرگ قرن نوزدهم !که ترجیح می‌دم توضیحی در موردش ننویسم!

Saturno devorando a su hijo

(http://en.wikipedia.org/wiki/AttackonTitan)انیمه چیست؟

یک‌شنبه 03 فروردین 1393

همه ما تو دوران کودکی انیمیشن یا به اصطلاح کارتُن‌های زیادی دیدیم و خاطرات خوبی از اون‌ها داریم و هرچه سن و سالمون بیشتر می‌شه کمتر حوصله دیدن انیمیشن رو داریم شاید به این باور رسیدیم که انیمیشن به یک گروه سنی خاص تعلق داره ولی آیا کارتُن فقط برای بچه‌هاست ؟

با دیدن نمونه‌هایی از انیمیشن مثل تبلیغات یا پیام‌های اجتماعی تلویزیونی و یا حتی محتوای اینترنت و یه کمی دقت متوجه خواهیم شد انیمیشن نه تنها فقط برای بچه‌ها نیست بلکه ابزار قدرتمندیه برای همه قشرها و گروه‌های سنی.

از ژاپن می‌شه به عنوان یکی از شناخته شده‌ترین کشورها در زمینه انیمیشن یا پویا‌نمائی یاد کرد که اگر یه مرور کوچیک توی ذهنتون داشته باشید خواهید دید خیلی از انیمیشن‌هایی که توی بچگی از اون‌ها خاطره دارید محصول ژاپن بوده !

سبک‌های متنوعی از انیمیشن در سراسر دنیا وجود داره و سبکی که قصد دارم در مورد اون بنویسم انیمه هست سبکی از انیمیشن که در ژاپن خلق شده و در حال حاضر در تمام دنیا طرفدار‌های خودش رو داره.

قبل از معرفی انیمه باید یه تعریف کوتاهی از مانگا داشته باشم.به طور خلاصه می‌شه گفت مانگا نسل ژاپنی کمیک استریپ‌ها هستند مجلات و کتاب‌های مصور که داستان‌های متنوعی رو به تصویر می‌کشند. مانگا‌ها دسته بندی‌های گسترده و متنوعی دارند.

مانگا رو می‌شه به نوعی پدر انیمه دونست یعنی انیمه‌ها پویا‌نمایی‌هایی هستند که به طور معمول از روی یک مانگا ساخته شوند. انیمیشن‌های متنوع با داستان‌ها و کاراکتر‌های دوست‌داشتنی.

چند مثال از انیمه‌های که در ایران طرفدار زیادی داشته مخصوصاً بین بچه‌های دهه شصت که انیمه‌های زیادی رو دیدند:

Ganbare, Kickers یا همون فوتبالیست‌ها

Hoshi no Ko Chobin چوبین

My Daddy Long Legs بابا لنگ دراز

Katri, Girl of the Meadows شناخته شده با نام حنا دختری در مزرعه

ایکی یو سان

The Littl Bits

The Story of Perrine با خانمان

Serendipity the Pink Dragon سرندیپیتی

Rascal the Raccoon راکال

اما این‌ها نمونه‌های کوچکی از دنیای بزرگ انیمه‌ هستند که بیشتر هم مخصوص بچه‌ها ساخته شده.انیمه‌های تأثیر گذار زیادی ساخته شده که واقعاً ارزش دیدن دارند و بد نیست در هر سن‌ و سالی که هستید یه امتحانی کنید.

اینجا یک‌سری از از انیمه‌هایی که دیدم رو براتون لیست می‌کنم پیشنهاد می‌کنم این انیمه‌ها رو ببینید :

Death Note

One Pice

Steins Gate

Gurren Lagann

Soul Eater

Panty & Stocking

این هم یه سری منبع مناسب در خصوص انیمه :

لیست به نسبت کاملی از دسته‌بندی انیمه‌ها | BakaBT | Horrible Subs

در ایران هم انیمه طرفدار‌های زیادی داره که یک سری از منابع فارسی رو در ادامه براتون لیست می‌کنم :

دنیای انیمه | بهشت انیمه | فرام انیمه | انیم‌پارک | ساحل انیمه | | انیمه برای تو | انیمه‌ها

---این پست رو به مرور تکمیل می‌کنم.---نوروز خجسته باد!

پنج‌شنبه 29 اسفند 1392

بعد از دوازده، سیزده سال کار در زمینه وب و اینترنت بالاخره تصمیم گرفتم وبلاگ شخصی به زبان پارسی راه بندازم. در کل نویسنده خوبی نیستم فعلا به صورت آزمایشی شروع کردم و نمی‌دونم تا چند وقت ادامه خواهد داشت.

این بلاگ رو روی Github و با کمک Jekyll راه انداختم و البته برای کامنت هاهم از Disqus استفاده کردم. یکی از تمپلیت های Yellowen رو هم کمی تغییر دادم و ظاهرش این شکلی شد که می‌بینید.

شروع سال نو رو بهانه خوبی برای نوشتن دیدم پس اولین پست رو در زمان تحویل سال می‌نویسم. امیدوارم سال جدید سالی همراه با سلامتی، شادی و موفقیت باشه برای همه آدم‌هایی که می‌شناسم. و اما برنامه نوروز :

 • چند سالی هست که در زمان تحویل سال کرنل لینوکسم رو به روز می‌کنم و همین الان هم لپتاپم مشغول کامپایل کرنل ۳.۱۳.۶ هستش !
 • یکی دیگه از برنامه‌های روز اول سال kick party روی کانال‌های #technotux و #5hit روی سرور freenode.net هست که هیجان خودشو داره.
 • کلاه قرمزی هم که تقریبا تنها برنامه تلویزیونی نوروز هست که سعی می‌کنم دنبال کنم. البته تماشای انیمه و فیلم‌های منتخب هم جای خود داره.
 • باقی برنامه‌ها هم شبیه برنامه‌های همه کسایی هست که نوروز رو جشن می‌گیرند.

سال نو مبارکWhich process is using which port

سه‌شنبه 26 آذر 1392

Easy way to figure out which process is using specific port in GNU/Linux :netstat -anpt | grep :PORTChange the PORT with port number like :netstat -anpt | grep :80از لینوکس مگ حمایت کنیم

یک‌شنبه 10 آذر 1392

از لینوکس مگ حمایت کنیم

LinuxMag.ir

در حال حاضر پروژه لینوکس مگ به سلام‌دنیا تغییر نام داده و از طریق آدرس salam-donya.ir در دسترس است.Counting code lines

دوشنبه 04 آذر 1392

If you want to count lines of code of a project one of the best way is wc tool in GNU/Linux . but there is many other tools that will help you, Here I will introduce some of them:

http://en.wikipedia.org/wiki/Wc_(Unix) http://www.dwheeler.com/sloccount/ http://metrics.sourceforge.net/ https://github.com/craigbarnes/tally http://www.codeanalyzer.teel.ws/کارگاه آموزشی گروه کاربران لینوکس کرج

دوشنبه 04 آذر 1392

کرج‌لاگ با همکاری جهاد دانشگاهی استان البرز کارگاه آموزشی با عناوین ذیل برگزار می‌کند: ۱. مقدمه ای بر Ruby on Rails۲. شرحی بر Arduino و کاربردهای آن۳. مقدمه ای بر توسعه کرنل لینوکس مکان : کرج - گوهردشت - خیابان دوم غربی - جهاد‌ دانشگاهی - سالن آمفی تئاتر زمان : پنجشنبه 7 آذز ۹۲ ساعت ۱۵۰۰